Nawet najlepsi kierowcy mogą czuć się mniej bezpiecznie na drodze, gdy ostre światło słoneczne przeszkadza, wpływając na zdolność wyraźnego widzenia. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją mogą poprawić przejrzystość i pomóc Ci poczuć się nieco bezpieczniej podczas jazdy. Oto nasz przewodnik, jak znaleźć odpowiednie okulary przeciwsłoneczne do jazdy.

Dlaczego warto kupić okulary z polaryzacją?

Światło odbite od powierzchni takich jak szyby przednie, lusterka i płaskie powierzchnie jezdni mogą zaciemniać obraz, utrudniając widzenie drogi przed sobą. W niektórych porach dnia słońce znajduje się na horyzoncie i może świecić bezpośrednio w oczy, często powodując ograniczenie widoczności. Jednak nie tylko w słoneczne dni promienie słoneczne mogą ograniczać widoczność - podczas śnieżnej lub deszczowej pogody światło słoneczne może odbijać się również od mokrej nawierzchni. Słoneczne dni mogą również prowadzić do zmniejszenia postrzegania kontrastu. Okulary polaryzacyjne poprawiają kontrast, co pozwala dostrzec obiekty, które nie są wyraźnie zarysowane na tle, więc słaby kontrast może utrudnić dostrzeżenie pieszych i odczytanie znaków drogowych.

Soczewki polaryzacyjne znacznie zmniejszają odblaski. Polaryzacja to świetna cecha, jeśli jesteś kierowcą lub jesteś szczególnie wrażliwy na odblaski. W najlepszym wypadku, odblaski są rozpraszające. W najgorszym przypadku mogą być niebezpieczne. Badania wykazują, że wypadki drogowe, a w szczególności kolizje na skrzyżowaniach, zdarzają się częściej, gdy słońce ma optymalne warunki do wytwarzania odblasków. Ograniczając odblaski, możesz być bardziej świadomy swojego otoczenia, co może pomóc Ci uniknąć wypadków i obrażeń.

Okulary polaryzacyjne mogą również zapewnić Ci dokładniejsze odwzorowanie kolorów niż bywa to w zwykłych okularach przeciwsłonecznych. Zapobiegają również zmęczeniu podczas jazdy autem. Badania wskazują, że odblaski od słońca mogą powodować zmęczenie oczu. Odblaski zmuszają oczy do cięższej pracy, podczas gdy próbują one interpretować przyjmowane informacje. Okulary polaryzacyjne poprawiają komfort jazdy. Soczewki polaryzacyjne nie chronią Twoich oczu przed szkodliwym działaniem promieni UV bardziej niż standardowe soczewki 100% UV. Jednakże, mogą one zapewnić Ci wyraźniejsze, dokładniejsze widzenie, lepsze kontrasty i kolory, a także mogą złagodzić zmęczenie oczu.

Jaki styl okularów przeciwsłonecznych do jazdy jest najlepszy?

  • Metalowe okulary w stylu Aviator to ulubione okulary przeciwsłoneczne do jazdy samochodem. Zostały one pierwotnie zaprojektowane dla pilotów, aby pomóc im widzieć wyraźnie podczas lotu w bardzo słonecznych warunkach. To sprawia, że są one dobrym rozwiązaniem dla kierowców, ponieważ ich kształt w kształcie łezki zapobiega przedostawaniu się światła pod każdym kątem, co stanowi doskonałą ochronę przed promieniowaniem UV.
  • Okulary w klasycznym stylu typu nerd są najlepsze do codziennego użytku i podstawowych zajęć rekreacyjnych, zwykłe okulary przeciwsłoneczne doskonale chronią oczy przed słońcem podczas jazdy do pracy i spaceru po mieście.
  • Sportowe okulary polaryzacyjne oferują lekkość i doskonałe dopasowanie do szybkich przygód. Wysokiej klasy materiały, z których wykonane są ramki i soczewki, są bardziej odporne na uderzenia i elastyczne niż w przypadku zwykłych okularów przeciwsłonecznych. Sportowe okulary przeciwsłoneczne są również zazwyczaj wyposażone w chwytne noski i końcówki zauszników, co pomaga utrzymać oprawki na miejscu, nawet gdy się pocisz. Niektóre sportowe okulary przeciwsłoneczne mają wymienne soczewki, dzięki czemu można je dopasować do różnych warunków oświetleniowych. Takie okulary są również popularnym wyborem dla osób szczególnie dotkniętych odblaskami światła pod każdym kątem. Ich większe soczewki i ścisłe dopasowanie zapewniają maksymalną ochronę przed słońcem, prawie jak przednia szyba dla Twoich oczu, co czyni je dobrym rozwiązaniem podczas podróży.

Jakie kolory soczewek w okularach dla kierowcy będą najlepsze?

Kolor soczewek, podobnie, ma równie duże znaczenie, jeśli nie większe, w zależności od sytuacji. Każde kolorowe soczewki okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją działają inaczej. Kolory soczewek wpływają na ilość światła widzialnego docierającego do Twoich oczu, na to jak dobrze widzisz inne kolory i jak dobrze widzisz kontrasty.

  • Czarne/ szare soczewki są najbardziej uniwersalne, idealne do codziennego użytku. Ciemne odcienie mają za zadanie przede wszystkim niwelować odblaski i zmniejszyć zmęczenie oczu w warunkach umiarkowanego lub dużego nasłonecznienia. Szare soczewki nie zniekształcają kolorów i umożliwiają doskonałe postrzeganie barw. Zapewniają również dobrą przejrzystość w jasnych, słonecznych warunkach. Wybierając kolor soczewki okularów przeciwsłonecznych, szary jest doskonałym wyborem do całodziennego noszenia zarówno do jazdy autem jak i uprawiania aktywności na świeżym powietrzu.
  • Brązowe/ miedziane soczewki zalecane są szczególnie do prowadzenia samochodu. Soczewki te doskonale sprawdzą się także w codziennym użytkowaniu. Okulary z brązowymi soczewkami mają właściwości delikatnie rozjaśniające widziany obraz. Są najlepsze we wchłanianiu światła niebieskiego, co zwiększa komfort w czasie jazdy samochodem. Soczewki brązowe, najlepiej ze wszystkich kolorów wzmacniają widoczność koloru czerwonego – dzięki tej właściwości lepiej i szybciej można rozpoznać czerwone światło sygnalizatora lub światła stopu jadącego przed nami samochodu. Doskonale wzmacniają kontrast, podkreślają kontury i kształty. W tych soczewkach łatwiej i dokładniej możemy określić odległość. Okulary przeciwsłoneczne miedziane z powodzeniem mogą być używane w pochmurne dni z uwagi na duże właściwości wyostrzające i rozjaśniające.
  • Żółte soczewki to najlepszy kolor soczewek do jazdy samochodem nocą. Ze względu na ilość przepuszczanego światła, żółte soczewki najlepiej sprawdzają się w warunkach niedostatecznego oświetlenia, takich jak nocą, podczas mgły, zmierzchu itp. Świetnie sprawdzą się   również w pochmurne dni lub podczas opadów śniegu. Zapewniają doskonałe postrzeganie głębi, zwiększają kontrast w trudnych warunkach oświetleniowych, poprawiają widoczność obiektów i sprawiają, że otoczenie wydaje się jaśniejsze.
  • Pomarańczowe/ złote soczewki to doskonały kolor do postrzegania głębi i przy słabym oświetleniu. Oznacza to, że działa dobrze w każdych warunkach pogodowych i jest świetnym wyborem do jazdy samochodem lub pieszych wędrówek. Chronią przed promieniowaniem podczerwonym i znakomicie poprawiają kontrast.
  • Zielone soczewki zapewniają nieskazitelny obraz w słoneczne dni. Spisują się doskonale zimą jak i latem. Zapewniają przejrzystość i czystość widzenia bez kompromisów. Okulary polaryzacyjne z zielonymi soczewkami bardzo dobrze uspokajają wzrok, dają prawdziwe kolory za dnia jak i w ostrym słonecznym blasku. Zalecane do noszenia przez okrągły rok, zwłaszcza w słonecznych warunkach.
  • Niebieskie soczewkidoskonałe dla osób aktywnych, które uprawiają kolarstwo, narciarstwo, tenis, albo myślistwo. Zwiększają one postrzeganie koloru zielonego na niebieskim tle, pomagają w odpowiednim kontrastowaniu widzianego obrazu. Sprawdzą się w dni ze zmienną pogodą. Podczas uczestnictwa w ruchu drogowym mogą zmieniać postrzeganie kolorów.


Jakie są dodatkowe zalety okularów polaryzacyjnych?

Im droższe okulary przeciwsłoneczne, tym bardziej prawdopodobne jest, że posiadają kilka warstw powłok polaryzacyjnych. Mogą one obejmować powłokę hydrofobową, która odpycha wodę, powłokę antyzarysowującą, która zwiększa trwałość i powłokę przeciwmgielną dla wilgotnych warunków lub działań o wysokiej energii.


Jak dopasować okulary polaryzacyjne?

Oprawki okularów powinny ściśle przylegać do nosa i uszu, ale nie mogą szczypać ani ocierać. Ciężar okularów powinien być równomiernie rozłożony pomiędzy uszami a nosem. Oprawki powinny być na tyle lekkie, aby uniknąć nadmiernego tarcia w tych punktach styku. Rzęsy nie powinny stykać się z oprawką. Możesz dopasować oprawki metalowe lub druciane poprzez ostrożne wygięcie ich na mostku i/lub zausznikach. Możesz dopasować noski poprzez ściśnięcie ich bliżej lub dalej od siebie.

Podsumowanie

Nie ma wątpliwości, że dobrej jakości okulary polaryzacyjne są niezbędne dla kierowców. Dobrze wybrane i dopasowane okulary zapewniają bezpieczeństwo na drodze. Dzięki soczewką polaryzacyjnym kierowca widzi wyraźniej, dokładniej, poprawione są kontrasty i kolory. Dzięki dobrym okularom polaryzacyjnym każdy kierowca będzie podróżował komfortowo.