Niewiele letnich akcesoriów jest bardziej kultowych – i niezbędnych – niż okulary przeciwsłoneczne. A znalezienie pary, która właściwie pasuje do Twojej twarzy, jest łatwe, jeśli zastosujesz się do kilku podstawowych wskazówek.

Styl, ochrona przed promieniowaniem UV i rozmiar oprawy też mają znaczenie. Czytaj dalej, aby uzyskać wskazówki dotyczące wybierania okularów przeciwsłonecznych, które rzeczywiście pasują do Twojej twarzy i chronią Twoje oczy podczas słonecznych dni.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne, które pasują do Twojej twarzy.

  1. Wybierz okulary przeciwsłoneczne z silną ochroną przed promieniowaniem UV i światłem. Głównym celem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV. Oznacza to, że ważne jest, aby priorytetowo traktować ochronę przed promieniowaniem UV w swoich soczewkach. Szukaj soczewek z etykietą „100% ochrony przed UVA i UVB” lub „UV 400”, która blokuje całe światło ultrafioletowe. Poziom UV mówi nam, jaki zakres częstotliwości okulary mają zdolność blokowania. Kategorie (przepuszczalność światła widzialnego) mówią nam, że dużo światła jest blokowane przez okulary przeciwsłoneczne w skali 0-4. Im wyższa kategoria, tym więcej światła jest blokowane. Ciemniejsze soczewki nie oznaczają automatycznie, że jesteś chroniony. Szukaj etykiety poziomu UV, najlepiej UV 400. Jeśli chodzi o redukcję światła, aby wybrać soczewki z kategorią 3 i niższą: Można jeździć samochodem nawet z kategorią 3, ale nigdy nie należy używać 4 do jazdy, ponieważ blokuje za dużo światła. Aby zredukować odblaski podczas bardzo jasnych dni na plaży i nad jeziorem, zainwestuj w okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją. Zmniejszają one odbicia światła, dzięki czemu łatwiej jest widzieć w jasnym, błyszczącym otoczeniu.

  2. Określ kształt swojej twarzy. Kształt Twojej twarzy jest tworzony przez linie i kąty kluczowych cech, takich jak czoło, policzki i podbródek. Ten ogólny kształt może wpływać na dopasowanie i wygląd Twoich okularów przeciwsłonecznych, więc weź to pod uwagę przed zakupem. Jeśli nie znasz kształtu swojej twarzy, nie martw się — istnieje kilka prostych sposobów, aby to rozgryźć. Patrząc na linię włosów, czy jest ona bardziej zaokrąglona czy prosta? Czy twój podbródek ma bardziej spiczasty lub zaokrąglony kształt? Aby określić, czy twoja twarz jest bardziej owalna czy okrągła, musimy porównać szerokość i wysokość. „Czy twój policzek jest szerszy niż linia szczęki? Czy odległość od czoła do szczęki jest dłuższa lub zbliżona do szerokości twojej twarzy? Złożenie tego wszystkiego razem pomoże ci wskazać, jaki jest twój najbliższy kształt twarzy. Oto jak wybrać oprawkę po ustaleniu kształtu twarzy: Okrągła twarz: zaleca się dodanie kontrastu za pomocą oprawek o wyraźnych, określonych kątach, takich jak kwadratowe okulary przeciwsłoneczne lub oprawki w stylu kocich oczu. Kwadratowa twarz: sugeruje się wybór oprawek do okularów przeciwsłonecznych, które zmiękczają kąty twarzy, jak okrągły kształt inspirowany latami 90. lub klasyczne pilotki. Twarz w kształcie serca: wybierz oprawkę, która naśladuje kształt Twojej twarzy z szerszą górą i węższym dołem. Tutaj sprawdzić mogą się okulary przeciwsłoneczne lub oprawki w kształcie kocich oczu z grubymi, wydatnymi brwiami. Owalna twarz: masz szczęście. Do owalnej twarzy pasuje prawie każdy kształt oprawki, więc wybierz swój własny.

  3.  Rozmiar ma znaczenie. Jeśli chodzi o okulary przeciwsłoneczne, im większa oprawka, tym większa ochrona dla Twoich oczu i powiek. Małe, wąskie oprawki nie zapewniają takiej ochrony przed szkodliwymi promieniami słonecznymi jak, powiedzmy, duży aviator. 

  4. Noś okulary przeciwsłoneczne często. Aby zachować zdrowe oczy, najlepiej nosić okulary przeciwsłoneczne na zewnątrz tak często, jak to możliwe. Zwłaszcza w jasne, słoneczne dni, kiedy odblaski mogą powodować zmrużenie oczu i zmęczenie, okulary przeciwsłoneczne mogą uniemożliwić nam wyrządzenie większej szkody.

Jeśli nie byłeś zagorzałym użytkownikiem okularów przeciwsłonecznych, nigdy nie jest za późno, aby zacząć. Jednak im wcześniej uda ci się zdobyć parę, tym lepiej. Rodzice, zainwestujcie w przyjazne dzieciom oprawki dla swoich dzieci, takie jak okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne do noszenia na co dzień.